Prečo nosím sukňu?

Mala by som skôr začať tým, prečo som sukne doteraz nenosila. Stáli mi v ceste dve neprekonateľné prekážky: pančuchy a (ne)oholené nohy.

Keď sa tak nad sebou zamýšľam, už od detstva som bola skôr taký turisticko-športový typ, vždy v kraťasoch, leginách, menžestrákoch, rifliach. Pri prezeraní fotiek z bájnych rokov puberty sa nedá ináč, než pousmiať. Nosila som beztvaré kapsáče a mikinu veľkosti 4xl, ktorá je teraz veľká aj môjmu manželovi, a to už je čo povedať. Našla som aj pár ojedinelých fotiek mňa v sukni, ale spomínam si zároveň aj na “blbé” poznámky, ktoré ma zneisťovali a radšej som sa rozhodla nerozkvitať v ružu, ale schovať sa do ulity beztvarej prehliadnuteľnej neoriginálnej športovkyne-turistky.

Veľa vody pretieklo Dunajom i Váhom, mala som už na sebe aj šaty (promócia, svadba, Vianoce…) ale zloženie môjho šatníka jednoznačne ovládali rifle a iné nohavice.

Ako matka som ocenila najmä tepláky: mäkké, prispôsobivé, ľahko vyprateľné, látka, ktorá znesie slinky, mlieko, iné telesné tekutiny a sem-tam aj obed. Úspešne som sa vyhýbala neobľúbenému holeniu nôh a pančuchy som mala v šuplíku v zásobe len pre prípad extrémnych mrazov pod -20°C.

Raz som sa však ocitla na večierku – na dámskej jazde, kde nás asi 7 prišlo v rifliach a jedna jediná v šatoch. Pamätám sa, ako som sa dotyčnej priateľky pýtala (blbé poznámky), prečo sa tak vyfintila…? Nevyzerala však vôbec zneistene, práve naopak, priam s hrdosťou mi odpovedala:

cítim sa v tom viac ako žena…

Veľký chrobák vliezol do mojej hlavy a riadne sa tam zabýval. Začala som si viac všímať ženy okolo seba. Koľko z nás je tých praktických, emancipovaných, všetko-zvládnuteľných, do akýchkoľvek podmienok pripravených supermatiek – turistiek a športovkýň v teniskách a s vypnutými vlasmi? A koľko žien v mojom okolí prežíva a prejavuje navonok svoju ženskosť tým, že nosia sukne, šaty a vlasy voľne vlajúce vo vetre?

Ok, môžete so mnou nesúhlasiť, že toto nie sú legitímne kritériá na rozdelenie žien na ženské a praktické 🙂 ale ja som si to pre vlastné potreby pozorovania takto vymedzila. A začala som skúšať, ako sa cítim, keď viac prejavujem navonok svoju ženskosť. Sukničky, šatičky, blúzky a rozpustené vlasy! V lete najradšej aj úplne bosé nohy, pretože z ezoterických zdrojov som sa dozvedela, že je dobré

kráčať tak, ako by si každým krokom bozkávala zem, po ktorej chodíš

(milujem to!)

S príslušenstvom na holenie nôh som sa postupne skamarátila a pančuchy v prechodnom období nejako pretrpím, aj keď mám z nich klaustrofóbiu, ale naozaj sa v sukni cítim ináč, lepšie, viac žensky!

Čím to je?

Odpovede som hľadala opäť u múdrych vedomých žien, ktoré tvrdia, že žena v sukni je viac spojená so Zemou a viac napojená na svoje ženstvo. Lepšie vníma svoju intuíciu a využíva ju. Viac sa cíti a viac svoju ženskosť aj prejavuje, aj napriek tomu, že žijeme v kultúre zameranej na výkon, výsledky, úspech – čo sú mužské princípy. Čím viac sú ženy ženami, tým viac môžu byť muži mužmi. Každý po svojom a predsa spolu vytvárame rovnováhu vo Vesmíre.

Celkom inak sa teraz pozerám na anglickú kráľovnú, ktorá vždy a všade reprezentuje svoj status aj svoju ženskosť v slušivom kostýme. Všímam si ženy, čo prednášajú na témy osobnostného rozvoja – vždy ako dámy. Rozpamätávam sa na ženy – osobnosti, ktoré v živote niečo dokázali, objavili, pomáhajú ľuďom, stoja na čele svojich firiem, a uvedomujem si, ako často a zrazu všade vidím sukne.

A vzdávam hold aj trom malým ženám, ktoré teraz sladko spia vedľa vo svojich izbičkách, za to, že už odmalička obľubovali sukne a šaty, že si vedia užívať, ako sa sukňa pekne točí, ako si vedia zladiť aj farbu pančušiek a topánočiek. Veľmi im to prajem, aby ostali také ženské, také svoje a boli na seba hrdé.

Facebook Comments

2 thoughts on “Prečo nosím sukňu?

 • Avatar
  31. marca 2017 at 14:32
  Permalink

  Krásné, mám to také tak 🙂 preferuji sportovní styl na hřiště a na sport, ale když mám chuť, ráda oblékám sukni a cítím se jako žena. Naštěstí moje holčička i přes můj kalhotový příklad miluje sukně a šaty (taky preferuje ty co se točí) a kalhoty nosí maximálně jednou za týden.

  Reply
 • Avatar
  1. apríla 2017 at 12:30
  Permalink

  Skvělý článek. Mně osobně v tomto hledání pomohla Táňa Havlíčková a její články a eBook o stylovém klíči. Naprosto jsem se našla v typu “rebelka” a mnohem víc chápu sama sebe.. Moc doporučuji :). Od té doby už nemám problém s výběrem oblečení. V případě potřeby pořádá i semináře a osobní poradenství.
  Ženství vpřed :). Kristy

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *