Pôrod pod mikroskopom

 

Počas pôrodu sa stanú dve úžasné veci. Hlavnou udalosťou je samozrejme príchod nového človeka na svet. Je tu však aj iný dôležitý dej, ktorý nevidíme voľným okom, ale deje sa súčasne – udalosť, ktorá môže ovplyvniť zdravotný stav dieťaťa na celý život. Je to osídlenie organizmu mikrobiómom.

Plod v maternici sa vyvíja v takmer sterilnom prostredí a je závislý od ochrany matky. Keď sa však dieťa narodí, vstupuje do sveta baktérií, z ktorých niektoré sú zlé (patogénne), ale niektoré sú zdraviu prospešné. Už týždne pred pôrodom sa špecifické druhy prospešných baktérií sťahujú do kľúčových oblastí na matkinom tele a počas pôrodu a bezprostredne po ňom sa premiestnia na dieťatko v pôrodných cestách, pri okamžitom kontakte koža na kožu a počas dojčenia.

Úlohou týchto prospešných baktérií je naučiť ľudské bunky bábätka rozlišovať medzi priateľskými a nepriateľskými mikroorganizmami tak, aby jeho imunitný systém vedel bojovať proti patogénom. Celý tento proces naplno naštartuje imunitný systém bábätka a pomáha jeho obranyschopnosti voči chorobám počas celého života.

Rôznymi zásahmi, ako napríklad použitím syntetického oxytocínu, antibiotík, pôrod cisárskym rezom a kŕmenie umelou výživou je však prenos mikrobiómu z matky na dieťa prerušený alebo úplne znemožnený. Deti, ktoré sa narodia cisárskym rezom, sa pri prvom kontakte so svetom stretnú s baktériami žijúcimi v nemocnici a na telách cudzích ľudí, nie so špecifickým mikrobiómom matky.

Výsledky najnovších vedeckých výskumov začínajú ukazovať, že ak dieťa nie je počas pôrodu dôkladne osídlené baktériami matky, slovami profesora imunotoxikológie na Cornellovej univerzite, R. Dieterta, mikrobióm dieťaťa ostáva „nekompletný“. Z toho vyplýva, že imunitný systém tohto bábätka možno nikdy nerozvinie svoj plný potenciál, čím sa u dieťaťa zvyšuje riziko, že neskôr v živote bude trpieť jedným alebo viacerými závažnými ochoreniami.

Objavenie mikrobiómu je významným míľnikom v histórii ľudstva. Náhľad, ktorý poskytuje na existenciu biliónov baktérií, ktoré žijú na nás a v nás, môže medicíne pomôcť nájsť nové spôsoby liečenia chorôb. Ba čo je dôležitejšie, tento objav umožňuje medicíne v prvom rade pomáhať chorobám predchádzať. A všetko sa to začína pôrodom.

Toto je ústrednou témou dokumentárneho filmu Mikropôrod. Dokument vysvetľuje, že to, čo sa deje počas pôrodu, má dôsledky na budúce zdravie našich detí a má potenciál ovplyvniť zdravie celého ľudstva.

Podľa jednej z dvojice autorov tohto dokumentu, Toni Harman, všetci rodičia, poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti, personál nemocníc, dokonca aj politici by si mali byť vedomí dôležitosťou osídlenia mikrobiómu dieťaťa baktériami matky. Aj v prípadoch, keď vaginálny pôrod nie je možný, mal by byť zdravotníkmi odporúčaný a plne podporovaný okamžitý kontakt koža na kožu a dojčenie, pretože takto môžu mikrobióm dieťaťa osídliť matkine baktérie.

Okrem jedinečného a nenahraditeľného daru, kedy matka dieťaťu daruje život, druhým najväčším darom, aký svojmu bábätku môže dať, je osídlenie mikrobiómom jej vlastných baktérií.

Toni Harman je podľa svojho vyjadrenia pre HuffingtonPost presvedčená, že táto požiadavka by mala figurovať na každom pôrodnom pláne. Koniec koncov, nie je ultimátnym cieľom všetkých zdravotníkov aj rodičov chrániť zdravie dieťaťa?

Dokumentárny film Mikropôrod získal v roku 2016 na medzinárodnom filmovom festivale Ekotopfilm – Envirofilm hlavnú cenu v kategórii Veda a technika a Cenu Ministerstva hospodárstva SR.
Na jar 2017 prebieha druhá etapa regionálnej tour festivalu s cieľom priniesť do regiónov Slovenska výber najlepších dokumentárnych filmov z celého sveta z aktuálneho ročníka.
V Piešťanoch môžete vidieť film Mikropôrod v kine Fontána 19. apríla 2017 o 17:00, celý program festivalu nájdete na tejto stránke.
Facebook Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *