Referencie

Chcela by som ti ešte raz poďakovať za prípravu na dojčenie. Potom v pôrodnici som videla ako mi to pomohlo. Ja som dá sa povedať dojčila hneď – vďaka tvojím radám, lebo sestričky mi správne prisatie ani len neukázali. A keď som videla ostatné mladé mamičky a rady ktoré im dávali sestričky boli mi z toho až do plaču. Takmer každá odišla s klobúčikmi alebo s umelým mliekom. Keď som si od sestričiek pýtala radu, nepomohli lebo každý problém bol podľa nich normálny. Musela som si pomôcť sama podľa toho čo som si pamätala z kurzu. Ale zvládli sme to a bola som úplne spokojná. Ďakujem. M.V.

Predtým, ako sa mi narodilo dieťatko, myslela som si, že dojčenie je samozrejmosť. Hneď prvé dni s bábätkom ma vyviedli z omylu! Dieťatko mi po pôrode nepriložili, strávili sme prvú noc každý sám, malý mal žltačku a zaspával pri dojčení. Okrem toho  som mala poranené bradavky, navreté prsníky, z ktorých nešlo mlieko a nakoniec mi v pôrodnici bábätko prikrmovali, lebo nepriberalo 🙁
Prvé dni som od únavy ani nevidela. Pokúšala som sa dojčiť (každé 3 hodiny, ako mi poradili), dieťatko bolo prisaté aj 2 hodiny vkuse, no nepapalo (až neskôr som pochopila že potrebovalo lásku), a po každom dojčení som utekala zarábať mlieko. Potom som 20 minút spala a celý kolotoč nanovo. Nikdy v živote som nebola taká unavená. Aby toho nebolo málo, nakoniec prišiel aj štrajk dojčenia. Unavená a zúfalá som na internete našla číslo na laktačnú poradkyňu. Už po prvom telefonáte sa všetko začalo meniť. Markétka  ma vypočula a dohodli sme si prvé stretnutie.
Markétka nás prišla navštíviť. Trpezlivo si vypočula naše problémy, odsledovala priebeh dojčenia, upravila prisatie bábätka, polohu pri dojčení, naučila nás zaviazať šatku a zoznámila nás s dovtedy neznámymi vecami ako je kontakt koža na kožu, bezplienková komunikačná metóda, či kontaktné rodičovstvo.
Touto cestou zároveň Markétke ďakujem za povzbudenie, nasmerovanie, vypočutie a vzácne rady, vďaka ktorým sa stále úspešne dojčíme, obaja dobre spíme, zlepšujeme a učíme sa stále nové veci.

Ako prvorodička som sa pôrodu bála. Obávala som sa hlavne nepoznaného, keďže som nechcela ísť do toho bez akýchkoľvek informácií, čítala som knihy ale hlavne som si našla predpôrodný kurz v Piešťanoch, ktorý som neskôr veľmi ocenila a som zaň vďačná. Ako veľa mi dal…
Myslím že keby som nemala za sebou tento kurz, asi by som to znášala veľmi ťažko a problematicky. Stalo sa mi, že prišla za mnou sestrička a pri prvej konzultácii mi pozrela na prsia a poznamenala, že mám malé prsia, že z nich sa dojčiť nebude dať,  pri tom som už dojčila druhý deň. Určite aj poznámky od iných ako „vpáčená bradavka, určite použite klobúčik“ by ma dokázali dosť rozhádzať, keby som nemala informácie z kurzu, keby som nevedela že sa dá dojčiť z akýchkoľvek tvarov prsníka a bradaviek.
Bola som na izbe s mamičkou, ktorá nemala žiadne získané informácie a nevedela nič o dojčení. Jej dcérka stále plakala nevedela sa prisať, tak bola prikrmovaná z fľašky, následne skúšali klobúčik, aj bez klobúčiku, no bolo veľa preplakaných hodín – aj dcérka aj mamina boli z toho nervózne. S ľútosťou som na ne pozerala, i keď som im chcela pomôcť, nemala som ako…
Na druhej strane som bola šťastná, že som venovala čas predpôrodnej príprave a vďačná mojej laktačnej poradkyni Markétke 🙂 D.G.

Za všetky maminy s plným srdcom lásky ti za tvoju starostlivosť, podporu a tvoj prístup k “posvätným” ženám-matkám ďakujem! Ďakujem, že som pocítila vieru v samu seba ako v silnú ženu schopnú čohokoľvek. Nepochybujem, že na tom máš nemalé zásluhy. A na záver vyslovím želanie, aby žien ako ty bolo už len viac a viac a kult matky sa dostával do povedomia žien už od detstva ako najkrajšie obdobie v živote ženy!
Pred pôrodom sme stihli len jedno osobné stretnutie, vďaka čomu si mi však dvere do sveta budúcej roly matky otvorila dokorán cez zapožičanú literatúru a mailovú komunikáciu s odkazmi na rôzne zaujímavé podnetné stránky na internete.
Už získané informácie z internetu a “vždy múdreho okolia” si mi v hlave vytriedila. V pôrodnici, hoc mi ukázali ako strčiť bradavku dieťaťu do úst, si vyladila neduhy a upozornila ma na možnosti zlepšenia dojčenia aj možnosť rizika a ako sa mu vyvarovať. Získala si si moju plnú dôveru. Vždy si reagovala na všetky moje otázky, nie len ohľadom pôrodu či dojčenia, ale aj o bežných, pre mňa dovtedy nepoznaných zákutiach starostlivosti o novorodenca. Nebol problém si dohodnúť termín, vychádzaš v ústrety, cítim z teba, že to robíš pre mňa, je mi to veľmi osobné a moju aktuálne hormónmi zmietajúcu dušu to upokojuje.
Za všetky maminy s plným srdcom lásky ti za tvoju starostlivosť, podporu a tvoj prístup k “posvätným” ženám-matkám ďakujem! Ďakujem, že som pocítila vieru v samu seba ako v silnú ženu schopnú čohokoľvek. Nepochybujem, že na tom máš nemalé zásluhy. A na záver vyslovím želanie, aby žien ako ty bolo už len viac a viac a kult matky sa dostával do povedomia žien už od detstva ako najkrajšie obdobie v živote ženy! P.P.

Veľa som si už toho o pôrode a dojčení načítala predtým, než som začala navštevovať kurz. Preto mi tieto veci neboli neznáme, no napriek tomu kurz bol pre mňa veľmi prínosný. V dnešnej dobe máme naozaj prístup k rôznym informáciám a sme zavalené z každej strany, preto je niekedy ťažšie vybrať si z toho všetkého to podstatné a hlavne overené a pravdivé informácie. Som rada, že som sa mohla stretnúť a poradiť s niekým, kto to má všetko vyskúšané, overené a vie o čom hovorí.
Najviac so všetkého mi pomohlo pochopenie a utvrdenie sa v tom, že dojčenie je naozaj jedna z najdôležitejších vecí, čo môžem môjmu synčekovi dať.  Mám viac informácií, cítim sa sebavedomejšie a upokojuje ma aj to, že v prípade akýchkoľvek problémov viem na koho sa môžem obrátiť 🙂 Viem čo je pravda a čo naopak nie a verím, že aj keby som sa stretla s negatívnymi poznámkami/radami, budem to už vedieť zhodnotiť a nebudem zbytočne podliehať panike 🙂 Toto je asi pre mňa ten najväčší odkaz, ktorý som si odniesla.
Veľmi sa mi páčili praktické nácviky či už polôh pri dojčení alebo viazania šatky. Tiež ma zaujala téma bondingu a vzťahovej výchovy. Veľmi ma to motivovalo a teším sa, keď to všetko budem môcť zažiť 🙂
Oceňujem, že si nám posielala rôzne materiály, videá a linky. Myslím si, že je skvelé, že sa mamičky nemusia prehrabávať internetom a pozrú si to čo dostanú od teba ako výber.
Bola som s kurzom spokojná a určite by som ho odporučila ďalej (už som tak aj urobila 🙂 ) Myslím si, že tieto informácie by mala dostať každá budúca mama. Kiežby poradne u lekárov fungovali obdobne a nie ako teraz, kde všetko len monitorujú a striehnu na to čo sa môže pokaziť  – zbytočne mamičky stresujú a nepripravujú ich na to čo ich čaká a niekedy ich aj oberajú o radosť z toho všetkého 🙂 M.V.

Čo sa týka dojčenia, sme šťastní, s hrdosťou môžem vyhlásiť, že môj synček je už plne dojčený vo dne v noci. Zahodili sme fľašky aj UM, ak niečo treba vypiť, dávame cez lyžičku. A už sme zahodili dokonca aj klobúčik, aj keď občas ešte bojujeme, kým sa podarí prisať. A veľmi pekne Vám ďakujem za všetky Vaše rady a pomoc, veľa z toho som si zobrala k srdcu. Myslím, že mi dosť pomohlo aj to, že som sa mohla vyrozprávať zo svojej traumy z pôrodnice a tým ju v sebe spracovať a tiež ma povzbudili Vaše slová. Vďaka Vám som uverila, že nie som neschopná a zlá matka a to, čo sa tam stalo nebola moja chyba. Takže Vám ešte raz ďakujem a prajem Vám, nech sa Vám darí a nech po Vašej práci zostávajú samé spokojné a šťastné maminky a detičky. Z.Š.

Ahoj, chcela by som ti poďakovať za morálnu podporu na začiatku dojčenia. Za chvíľu máme 4 mesiace a z našich 2850g sme to vyšplhali na 7000g . Som rada, že som ti mohla kedykoľvek zavolať a napísať a poradila si mi ako ďalej… Konečne si to užívam a je to najkrajší pocit na svete, keď mi s prsníkom v ústach bľaboce a usmieva sa na mňa. Dúfam, že nám to takto vydrží ešte veľmi dlho. R.G.

Markétka mi veľmi pomohla hlavne v dvoch veciach: 1. kvetinková masáž, keď som mala také plné prsníky, že sa malá nevedela ani prisať a stále som si odsávala, čo teda stav nezlepšovalo. O tom, že existuje kvetinková masáž a ako pomáha, som netušila. Potom som už odsávačku mohla odložiť a dcérka krásne pila :-). 2. poloha pri dojčení v ľahu. Keďže mám dlhodobo problémy s chrbticou a dcérka štrajkovala pri dojčení po sediačky, skúsila som ju dojčiť poležiačky. Pomohlo to, ale mňa veľmi bolel  chrbát. Odkedy mi Markétka upravila polohu nôh, všetko je super! Ďakujem. J.M.

Ďakujem Ti za všetko, čo si pre mňa urobila, za všetok čas a snahu pomôcť. Mne si veľmi pomohla nasmerovaním, informáciami a navigovaním. Ide z teba veľa vedomostí ale aj veľmi veľa srdca. A také to čisté a úprimné a nezištná pomoc. Veľmi ti držím palce, nech sa ti darí! D.B.

Služby laktačnej poradkyne Markéty hodnotím veľmi pozitívne. Bola priateľská a zároveň profesionálna. Prišla v dohodnutý čas, dcérke nechala jej priestor – keď potrebovala, tak spinkala a nebola do ničoho nútená, “lebo som tu”. Všetko prebehlo v príjemnej atmosfére. Veľmi oceňujem Markétinu snahu pomôcť aj mimo návštevy. Ešte ďakujem za nasmerovanie na bezplienkovú komunikačnú metódu. Je to malý a jednoduchý “zázrak”. Za nás určite odporúčam. Ž.J.

Pred príchodom nášho dieťatka som toho o deťoch veľa nevedela. Veľmi sme sa tešili, zároveň sme však vôbec netušili, do čoho ideme. Celé tehotenstvo som si študovala, čo, kedy a ako môjmu dieťatku rastie a vyvíja sa. Moje štúdium sa skončilo v 40. týždni tehotenstva. O pôrode som vedela zopár základných informácii a spoliehala sa, že keď to zvládli milióny žien, zvládnem to aj ja. Tiež čo sa týka starostlivosti o dieťatko, spoľahla som sa na materinský inštinkt.
Pôrod prebehol klasicky “po slovensky”: 12 hodín kontrakcie, epidurál, oxitocín, 40 minút tlačíme, nastrihnutá hrádza, hemoroidy, hematóm… dieťatko mi nepriložili, pupočník nedotepal, problém s dojčením, dokrmovanie UM a ešte ďalšie 3 týždne som si nesadla, ale to najdôležitejšie: syn bol živý a zdravý a ja som bola vďačná, že sme to nejako zvládli. V podstate bolo všetko v poriadku.
V nemenovanej pôrodnici som sa cítila veľmi príjemne. Sestričky boli ochotné (až na jednu smenu) a snažili sa mi vo všetkom vyhovieť a odľahčiť ma. Veľmi oceňujem ich snahu a ochotu, ale … Keby som bola vedela, koľko chýb sme hneď od začiatku s mojím dieťatkom absolvovali a aké krásne všetko mohlo byť, mať len o zopár informácii navyše!
Už prvé stretnutie s Markétkou mi pomohlo začať chápať, aká je materstvo a komunikácia s vlastným bábätkom dôležitá a krásna vec. Začala som chodiť na podpornú skupinu dojčenia a s nadšením som sa prihlásila (teraz už aj s mojím dieťatkom) do kurzu predpôrodnej prípravy. Prečo až teraz? Dieťatko je už predsa na svete 🙂 … no skrátka preto, aby sme už pri ďalších bábätkách nerobili tie isté chyby a užili si jedinečné chvíle príchodu na svet a dokázali si už od začiatku užívať vzájomnú lásku a porozumieť si.
Kurz predpôrodnej prípravy s Markétkou mi otvoril bránu do sveta porozumenia si s vlastným bábätkom, pomohol mi pochopiť úlohu ženy – matky a v neposlednom rade stráviť čas v spoločnosti iných mamičiek, ktoré majú podobné radosti aj starosti.
Koncepčne sú témy veľmi pekne spracované a odpovedajú na všetky moje otázky, ako aj na tému, ktorá ma veľmi zaujíma: Kontaktné rodičovstvo a vzťahová výchova :). K.K.

Veľmi mi záleží, aby moje dieťatko bolo dojčené. Prekonali sme viacero problémov, ktoré sa však za pomoci Markétky podarilo úspešne vyriešiť. Na podpornej skupine dojčenia, kde sa stretávajú mamičky a spoločne preberajú témy o dojčení aj o bežných iných veciach, sa veľmi rada  zúčastňujem, nakoľko je to okrem cenných informácii aj príjemne strávený čas s dieťatkom v kruhu iných mamičiek, s doplnením odborného názoru laktačnej poradkyne 🙂

Hoci som už dvojnásobná mama a bývam ďaleko, veľmi mi pomohla možnosť telefonicky konzultovať problém boľavého bruška a následného komplikovanejšieho dojčenia dcérky. Markétkin priateľský prístup a záujem v hlase ma upokojili. Všetko sme prebrali, analyzovali, hľadali riešenia. A následne sa mi vždy ozvala, ci je už lepšie. Naozaj ďakujem a odporúčam! L.J.

Na pôrod som sa vôbec nepripravovala, nakoľko mi celé tehotenstvo Dr. pre úzku panvu prirodzený pôrod neodporúčala. Avšak cca mesiac pred pôrodom sa situácia zmenila a zrazu som odchádzala od dr. rozklepaná, že ako to idem teraz zvládnuť, keďže som bola prvorodička a naozaj som neabsolvovala žiadne cvičenie ci poradenstvo k prirodzenému pôrodu. Hneď sme hľadali niekoho, kto si v tak krátkom čase vie nájsť na nás čas a trošku nás usmerni, poradí, ukludní. A stalo sa 🙂
Za pár dní sme už boli s manželom na poldňovom sedení u Markétky, kde sme si prešli nie len pôrodom, ale aj naštartovaním dojčenia, nosením v šatke či zasvätením do bez plienkovej komunikačnej metódy.
Stretnutie bolo úžasné a ja som sa zrazu na pôrod tešila. Vďaka Markétke som dostala i cenné rady ku dojčeniu (s ktorým mi mimochodom radí až do teraz) a uviazala som si svoj prvý úväz na šatke, ktorú som ani neplánovala si zaobstarať (mala som len nosič), ale vďaka tomu som si šatku zamilovala a nosenie bolo oveľa pohodlnejšie ako pre mňa tak aj pre moju malú bambulu. Dnes používame šatku ako závoj.
O bezplienkovej metóde som vôbec neuvažovala a preto sme si to prešli len tak letmo, ale zas ma naštartovala a moja dcérka už ako 7 mesačná sedela pekne na nočníčku a odvtedy kakanie už ani inak neriešime.
Som veľmi vďačná, že som mohla spoznať tak úžasného človeka, ktorý mi vždy bez zaváhania správne poradí a vďaka nemu sa náš spoločný život s dcérkou začal oveľa krajšie a bez veľa zbytočných problémov. Ďakujeme

Síce už čakám druhé dieťa, ale j  tak bola predpôrodná príprava pre mňa veľkým prínosom. Čo sa týka dojčenia, utvrdila som sa v tom, že je to pre dieťa to najlepšie čo mu môžem dať. V zozname čo si mám kúpiť pred pôrodom som mala aj klobúčiky “pre istotu”, ale už som ich škrtla, tento krát ani za svet 😀 V prípade, že by sa mi malá nechcela prisať, už viem že kde mám hľadať príčiny, a keď si neporadím sama, tak povolám teba 🙂
Veľmi prínosné boli pre mňa aj témy šatkovanie a bezplienková komunikačná metóda. Bolo super že sme si mohli ochytať a vyskúšať uviazať viacero druhov šatiek, vôbec to nie je také zložité ako sa mi dovtedy zdalo. Je to krásny pocit mať dieťa na hrudi, aj keď sme to skúšali zatiaľ iba s bábikou, aj môjho manžela to včera nadchlo, takže budeme nosiť obaja 🙂 O BKM a látkových plienkach som až do kurzu ani nechyrovala, nejako ma to doteraz obchádzalo, ale je to super, po pár prvých týždňoch keď sa zohráme s malou, by som chcela vyskúšať prejsť na látkové plienky.
Veľmi mi pomohli aj požičané knihy, stratila som obavu z normálneho pôrodu, a ak sa bude dať, tak sa chcem určite vyhnúť druhej sekcii. Veď naše telo je na to vybudované, príroda je mocná a vie čo robí, chcem si prežiť tie krásne momenty čo najprirodzenejšie a bez medikamentov.
Nikdy do kurzu som neuvažovala nad “škodlivosťou” EPI a oxytocínu, brala som to ako samozrejmú vec pre dobro matky a dieťaťa a ono to v skutočnosti tak nie je. Až info od teba mi otvorili oči.
Kurz určite odporúčam ďalej svojím známym. Často sa ľudia čudujú, že načo som bola na kurze, veď som už raz rodila a starala sa o novorodenca, ale keď im osvetlím čo všetko sme preberali, sú prekvapení že sme sa neučili správne dýchať a tlačiť, lebo takto si väčšina ľudí predstavuje obsah predpôrodnej prípravy…
Ešte raz ti veľmi pekne ďakujem za všetky info a za čas ktorý si nám venovala.
Prajem veľa úspechov a spokojných mamičiek 🙂

Veľmi si vážim Vašu spätnú väzbu.
Ak ste boli s mojimi službami spokojná, alebo máte návrh na zlepšenie, napíšte mi prosím na marketa@mamanablizku.sk
Ďakujem!