Čo mi dal ruský lesný mužíček

Už vám niekto povedal, že otužovanie je zdravé? A skúšali ste to? Opatrne s tou ľadovou vodou od prstov na nohách pomaly vyššie a vyššie, až po kolená, a tam ste to vzdali? Pri pomyslení na studenú vodu vás striaslo a radšej ste zdravie naháňali vitamínovými doplnkami a pravidelným cvičením?

Nuž, hrdo prehlasujem, že som sa dostala ďalej. Ale trvalo to. Desaťročia.

Liať si ľadovú vodu na nohy po kolená ma bavilo už v detstve. Dokonca moja mama si pamätá, ako som si občas napúšťala vaňu studenou vodou a nútila som ju počítať, koľko sekúnd vydržím ponorená celá. (Dodnes ma teplý kúpeľ nebaví, je to nuda…)

Skákať v horúcom lete z móla do chladného Jadranu, prechádzať sa bosými nohami v horskom potoku, dokonca stáť pod vodopádom na Aljaške… toto všetko sú moje obľúbené spomienky, ale o pravidelnosti a dôslednosti otužovania nemôže byť ani reči.

Na seba-motivačnom seminári s Petrom Urbancom sme si kreslili smajlíkov, že ako sa cítime pred, počas a po nejakej aktivite, napríklad studenej sprche. Peter je vášnivý motivátor a studená voda je jeho obľúbená téma, skoro ma dostal! Dala som si šancu, skúšala som to 7 dní po sebe, ale keď to nejde, tak to nejde…

Až raz… sa ku mne cez sociálne siete dostal z nezvyčajného zdroja hrozne dlhý, nie celkom mainstreamový, pološialený, príliš ezotericko-bio-eko-naturálny článok o nejakom Rusovi, čo sa jedného dňa vykašľal na prácu v meste a odišiel žiť sám do tajgy. Alebo do tundry (?).

Ani som ho neprečítala celý, ale Vesmír to zariadil tak, že to podstatné sa ku mne dostalo: lesný mužíček zistil, že každodenným umývaním v studenej horskej bystrine SA MU OBNOVUJÚ BUNKY. Nemal to podložené randomizovanou štúdiou, ale mne viac nebolo treba.

Zavrela som oči, zhlboka sa nadýchla a… liala som na seba ľadovú sprchu od päty až po hlavu a späť, opakujúc si pritom mantru: obnovujú sa mi bunky, obnovujú sa mi bunky 🙂 🙂 🙂 A hádajte ako som sa potom cítila? Ako keby sa mi obnovili bunky!!! Akoby každá čiastočka môjho tela po chvíľkovom zmrazení znovu ožila, spravila salto a zakričala hurá!

Aby som premostila späť k cieľovej skupine tohto blogu, vysvetlím, prečo matky potrebujú ľadovú sprchu: Pretože po tom, čo vášmu dieťaťu, alebo dvom, trom a viacerým (klobúk dole), prípadne aj manželovi a domácim zvieratkám celý deň zabezpečujete základné, vyššie aj najvyššie potreby Maslowovej pyramídy a keď konečne všetci zaspia, vy začínate druhú smenu niekedy s názvom sebarealizácia a spamätáte sa o tretej nadránom, vy NUTNE potrebujete obnoviť si bunky!

Takže keď ráno rozlepíte oči, opäť naplníte základné potreby všetkých rodinných príslušníkov, doupratujete to, čo ste včera nestihli, potom vojdete do sprchy, pár minút predýchavate a opakujete si mantru

Ďakujem Ti voda, že ma obnovuješ,
ďakujem Ti voda, že ma oživuješ

môže sa zemeguľa pokojne ďalej krútiť a Vesmír zostáva v rovnováhe, pretože vy v pohode zvládnete ďalší náročný deň!

p.s. hádajte, kto v našej rodine odolal posledným 3 vlnám chrípkovej epidémie?

p.s.2: studená voda nemá nijaký vplyv na tvorbu a kvalitu materského mlieka 🙂

Facebook Comments

2 thoughts on “Čo mi dal ruský lesný mužíček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *