Bezplienková komunikácia

Bezplienková komunikačná metóda, alebo aj prirodzená hygiena novorodencov je najstarší a najekologickejší spôsob starostlivosti o vylučovanie bábätiek, znovuobjavený  a adaptovaný na súčasný životný štýl.

Je súčasťou vzťahovej výchovy a prehlbuje vzťah rodičov a dieťaťa. Pomáha pri kolikách  a častej nespokojnosti bábätiek, je vhodná pre všetky deti už od narodenia, má ekologické a ekonomické výhody.

 

 

Mám skúsenosti s bezplienkovaním svojich 2 detí a tiež viem, aké to je nevedieť nič o vylučovacích potrebách bábätka a používať jednorazové plienky až takmer do 2 rokov.

 

 

Mnoho rodičov si zamieňa nepokoj a plač dieťatka, ktoré hlási potrebu vylučovať, za “bolesti bruška”, “koliku”, “nedostatok mlieka”, “slabé mlieko” a pod. a sú frustrovaní, pretože bábätku nevedia pomôcť. Som presvedčená, že pochopenie základných princípov BKM reálne pomôže rodičom ľahšie zvládať začiatky starostlivosti o bábätko.

BKM je skvelá prevencia zaparenín, pretože dieťatko trávi v mokrej plienke minimum času, jeho citlivá pokožka v oblasti genitálií teda nie je vystavovaná dráždivým látkam. Takisto na liečbu zaparenín sa odporúča často nechávať dieťatko nahé, vystavovať podráždenú pokožku vzduchu, nechať ju úplne vyschnúť.

Či už používate plienky jednorazové alebo látkové, využívaním bezplienkovej komunikácie ušetríte množstvo plienok, financií a aj času, pretože je predpoklad, že Vaše dieťatko sa “odplienkuje” skôr. S tým samozrejme súvisí aj množstvo vyprodukovaného odpadu, ktoré sa pri BKM výrazne znižuje.

Približne raz za mesiac vediem podpornú skupinu bezplienkáčov v Piešťanoch. Stretávajú sa tam mamičky aj oteckovia, ktorí majú s BKM skúsenosti, no vždy prichádzajú aj úplné začiatočníčky, ktoré zatiaľ o tejto metóde starostlivosti a komunikácie s dieťatkom nepočuli, alebo váhali začať. Navzájom si odovzdávajú skúsenosti, zdieľajú úspechy, čerpajú motiváciu a povzbudenie na prekonávanie výziev.

Dátumy najbližších stretnutí:

Raz mesačne v MC Úsmev v Piešťanoch
aktuálne info vždy na FB Sprievodca Materstvom Piešťany

Ak máte záujem o prednášku / workshop na tému BKM vo Vašom materskom centre alebo detskom kútiku, kontaktujte ma prosím e-mailom alebo telefonicky.